Antifraud/Risk Manager

We are a dynamic I-Gaming company with 10+ well-known B2C gaming brands. Our company was founded in 2020 by a group of talented top managers, and now we have a team of over 500 people! We actively participate in international conferences, and our brands are respected and popular among clients.

We invite an Antifraud (Risk Manager) to join our team—a responsible individual, attentive to details, with a high capacity to work with a large volume of information. The role involves the full cycle, from client verification to fraud checks and processing payments.

Requirements:

- Experience with Excel (essential tool)
- Advanced analytical skills
- Ability to learn quickly
- Self-organization
- Customer support experience (a plus)

Responsibilities:

- Client verification
- Multi-accounting checks
- Antifraud checks when receiving payment requests
- Processing payments
- Handling tickets from other departments
- Daily reporting on completed tasks

We offer:

- Opportunities for learning and professional growth
- Remote work from anywhere in the world
- High-level corporate culture and an experienced team ready to provide support
- Organization of corporate events and parties
- Paid vacation, sick leave, and holidays

Work Schedule:

Rotating schedule: 2 day shifts / 2 days off / 2 night shifts / 2 days off

Ми — динамічна I-Gaming компанія з 10+ відомими ігровими В2С брендами.
Наша компанія була заснована у 2020 році групою талановитих ТОП-менеджерів, і зараз нас вже 500+ людей! Ми є постійними учасниками міжнародних конференцій, наші бренди користуються повагою і популярністю серед клієнтів.

Ми запрошуємо до команди Antifraud (Risk manager) — відповідального, уважного до дрібниць, з високою здатністю до роботи з великим обсягом інформації. Який буде займатись повним циклом, від верифікації, до перевірки на антифрод та проведення виплат.

- Досвід роботи з Exel (основний інструмент)
- Розвинені аналітичні здібності
- Здатність до швидкого навчання
- Самоорганізованість
- Досвід роботи у службі підтримки клієнтів (буде плюсом)

Обов’язки:

- Верифікація клієнтів
- Перевірка на мультиаккаунтинг
- Антифрод перевірка при отриманні запиту на виплату
- Проведення виплат
- Обробка тикетів з інших відділів
- Щоденна звітність про виконану роботу

Ми пропонуємо:

- Можливості для навчання та професійного росту
- Віддалена робота із будь-якої точки світу
- Корпоративна культура високого рівня та досвідчена команда, готова надати підтримку
- Організація корпоративних заходів та вечірок
- Оплачувана відпустка, лікарняні та святкові дні.

Графік роботи:

- Змінний графік. 2 денні зміни/ 2 вихідні/ 2 нічні зміни /2 дні вихідних

About PRO Gaming Software

We are a fast growing gambling company with 10 major established B2C (gaming) brands. Our company was founded in 2020 by a group of talented TOP managers and now we are 500+ people!

We are a regular participant in international events in Europe and America, our brands are respected and popular among customers.

We offer a dynamic, innovative and friendly work environment in a stable and profitable company. Connect to your story!

Company website:

DOU company page:
Job posted on 17 April 2024
739 views    173 applications