Middle QA Engineer (offline)

Вимоги:
- комерційний досвід роботи - від 2 років;
- розуміння методологій розробки та тестування ПЗ;
- досвіду тестування API;
- досвід роботи з базами даних та знання SQL;
- досвід написання тестової документації.

Буде плюсом:
- досвід роботи тестувальником в банківський сфері;
- знання англійської мови на рівні Intermediate.

Обов'язки:
- забезпечення необхідного рівня якості ПЗ;
- планування процесу тестування;
- виконання всіх видів тестування ПО, необхідних в проекті;
- управління дефектами в проекті;
- взаємодія з усіма учасниками розробки ПЗ в процесі тестування;
- підтримка приймального тестування;
- розробка тестової документації та надання звітності по тестуванню.

Пропонуємо:
- робота в офісі та віддалено;
- робота над цікавими проектами;
- оплачувані відпустки та лікарняні;
- оплачувані тренінги, сертифікації, курси, та інші навчальні матеріали.

About Triangu

Triangu is software engineering, integration and infrastructure management company serving worldwide.
We put together IT industry’s best people into a dream team. We equip them with innovative technologies to drive outstanding performance. We apply a business-oriented approach to deliver complex solutions.
Our business expertise is verified by a number of successful cases across the following areas:
— Telecommunications
— Fintech
— Internet of Things
We specialise in delivering turnkey integration projects, building highly scalable infrastructure and designing solutions according to industrial security standards and regulatory compliance restrictions.
Our approach is based on applying latest technologies, which are used by tech leaders — Google, Facebook and Amazon. We customise up-to-date tech-stack to fulfil our client’s goals within extreme timeframes in a cost-effective way.
Proud to be Consulting Partner of Amazon Web Services.

Company website:

DOU company page:

The job ad is no longer active
Job unpublished on 21 June 2021

Look at the current jobs QA Manual Kyiv→