Middle Manual QA (offline)

ProductCrafters шукає Middle Manual QA інженера з досвідом Mobile & Web testing на повну занятість на короткий період (2-3 місяці). Потрібно тестувати San-Francisco проект, mobile додаток iOS + Android, Web додаток.

Вимоги

- 3+ роки досвіду в мануальному тестуванні
- Знання QA основ: види, етапи, рівні тестування тощо
- Вміння шукати баги та аналізувати причини їх появи
- Вміння незалежно та ефективно планувати необхідні активності з тестування
- Навички з формування зрозумілих, вичерпних баг репортів
- Досвід в аналізі вимог / аналізі систем
- Досвід роботи з DevTools; Postman та bug-tracking systems (Jira; ClickUp)
- Вміння працювати самостійно та незалежно
- Хороші комунікаційні навички
- Висока уважність до деталей та критичне мислення
- Рівень англійської Upper-Intermediate

Буде плюсом :

-Досвід роботи на проєктах з 3+ розробниками

Обов’язки

- Тестування веб та мобільних застосунків
- Тестування на всіх етапах життєвого циклу продукту (SDLC) в agile команді
- Оцінка, визначення пріоритетів, планування та координація процесу тестування
- Аналіз проєктної документації для повного розуміння вимог бізнесу та технічних вимог
- Складання баг-репортів
- Ведення тестової документації

Ми пропонуємо:

— Фіксовану ставку
— Full-remote / офіс в Хмельницькому
— Графік: пн-пт

About ProductCrafters

ProductCrafters - software development company for startups based in Khmelnytskyi. Since 2016. We deliver MVPs that get investments (2 of 3 this year). One of our current projects continues over 3 years. We now have 20 people, most of whom are technical specialists. And 3 open vacancies for current projects.

We work on a new project from the idea stage to launch. Together with customers we write the technical specification and advise how to make the project better throughout development. We choose and justify the technical stack. We try to add 1 new tool/technology to each project.

We provide free training on Javascript, React for students and developers on other stacks.

A typical project is a dating platform for clients from Australia, the development time is 6 months. We work in small teams: PM, 2-3 developers. Each developer is working on one project. We have recently involved a new practice - we collect and test the project daily.
Hourly pay and flexible work schedule

Office in the heart of the city. Ergonomic chairs and modern hardware: PC / Mac depending on the project.

Company website:

DOU company page:

The job ad is no longer active

Look at the current jobs QA Manual Khmelnytskyi→