Math programmer, Junior C/C++ Developer (offline)

Our mission is to advance maximum security against side-channel attacks across the entire computing spectrum.
We accomplish this by offering a pre-silicon evaluation toolset built to test hardware designs against Differential Power Analysis and Fault Injection attacks and providing side-channel attack-resistant IP Cores.

Обязанности:
имплементация алгоритмов в области криптоанализа;
участие в тестировании разработанных алгоритмов;
написании технической документации;
портирование системно-зависимого кода на Linux.

Требования:
образование высшее математическое (желательно) или компьютерные науки (информатика);
опыт работы с С/С++;
опыт работы с Linux;
знания математической статистики, линейной алгебры и дискретной математики
если Вы всё ещё учитесь, то предпочтение отдаём студентам страших курсов (4-5 курс)

Будет плюсом:
знание криптографических примитивов в области симметричной криптографии (AES, SM4, SHA256, SM3 и других);
знание криптографических примитивов в области ассиметричной криптографии (RSA, EC DSA, DH и других);
опыт построения веб интерфейсов;
умение применять методы прикладной математики к разработке алгоритмов;
знание Python;
опыт работы с Windows и Мас;
чтение научных статей и написание технической документации на английском;
склонность к самообразованию и интерес к новым технологиям;
разговорный английский язык.
опыт работы с GNU development tools, gcc, gdb flex, bison и другими;
знание и опыт работы с git
опыт системного программирования (files, multithreading, networking);
умение работать в группе разработчиков;
аналитические способности, системный подход к ведению разработки.

Мы предлагаем:
удаленная работа
гибкий график работы пн.-пт.;
конкурентная оплата труда, и ее пересмотр на основании роста профессиональных навыков и результатов работы.

About Solution Foundation

About Solution Foundation:

Solution Foundation is a trailblazing international organization pioneering an innovative social platform dedicated to enabling change. With volunteers spanning across 30 countries, our mission is to connect individuals, communities, and organizations to collaboratively address critical societal issues, ranging from healthcare to education. Our aim? A better world for everyone.

Our Mission:

Our mission is to foster a global community of compassion, uniting individuals and organizations through our social network to help solve the world’s pressing issues. By facilitating collaboration, action, and awareness, we strive to make a tangible impact on present and future generations.

Our Vision:

To create a world where every person has the opportunity to thrive, Solution envisions a global community united in collaboration, compassion, and action, driving positive change and transforming lives.

Company website:

DOU company page:

The job ad is no longer active

Look at the current jobs C / C++ / Embedded Remote→