Middle Unity developer (offline)

Необходимые навыки
— опыт разработки в Unity3d;
— навыки программирования на языке C #;
— знание OOP, S.O.L.I.D, Dependency Injection/Zenject;
— внимательность к деталям;
— умение писать чистый и понятный код;
— опыт работы с ScriptableObjects, AssetBundles, Unity Animation.

Будет плюсом
— опыт работы с UniRX, Photon, SmartFox Server, Unet.

Условия работы
— удаленная работа;
— гибкий график;
— собственные (Real-time PvP, arcade, puzzle)
и аутсорс (QTE, arcada, racing) проекты;
— оплачиваемый отпуск;
— небольшие команды, приятный коллектив.

Основные задачи
— написание игровой механики;
— добавление и настройка плагинов;
— внедрение новых инструментов для расширения функциональности среды разработки.

About SmugDuck

We are SmugDuck
a team of experienced and
passionate game makers.
Each of us previously worked at different game development companies and brought this experience to SmugDuck namely: processes, understanding of game business models, and the most important - hard skills.

We have on board a fast-growing team that consists of engineers, game designers, and artists. Due to received game-dev expertise, our talents can be boarded on short term notice and faster than our competitors

Look at the current jobs Gamedev Kyiv→