Project Manager (offline)

Необхідні навички
• досвід управління проектами
• розуміння методологій управління проектами
• розуміння SDLC
• уміння грамотно і зрозуміло описати вимоги до продукту в цілому і до будь-якої його частини
• уміння управляти командами людей і процесами
• Upper Intermediate or Advanced English

Пропонуємо
• 18 робочих днів відпустки плюс 10 оплачуваних лікарняних
• перегляд зарплати раз на три-шість місяців (все залежить від того, як ти перформиш)
• гнучкий робочий графік
• дуже комфортне робоче середовище
• крута команда однодумців
• плоска структура, відсутність бюрократії

Обов’язки
• постановка робочого процесу в команді
• організація роботи команди з використанням підходів Scrum, Kanban тощо
• розподіл завдань всередині команди, моніторинг процесу
• пріоритезація завдань і планування спринту
• побудова комунікаційного плану та керування очікуваннями клієнта
• керування якістю та ризиками
• створення необхідної проектної документації
• управління змінами обсягу, бюджету та часу проекту
• презентація готових рішень, демо-версій, прототипів

About Brainence

Brainence is a young team of software outsourcing professionals dedicated to establishing a new level of high-quality client-oriented software development services for customers worldwide. Each of Brainence employees focused on delivering of new outsourcing experience to the client and building long-term win to win business relationship between companies. At the same time, all Brainence internal processes of the company are oriented on making cooperation as comfortable to a client as possible.

Brainence focuses on software development, quality assurance & control, business analysis and project management. Through team competence in various technologies and efficient frameworks usage we provide reliable, integrated, scalable solutions that meet customer’s requirements. Our main expertise lies in creation Website and Mobile applications developed from scratch with personal approach which makes your product unique among others.

If you would like to be a part of our friendly team do not hesitate to contact us right now :)

Look at the current jobs Project Manager Lviv→