DevOps Engineer (offline)

От Вас ожидаем таких hard skills:
- Понимание работы сервиса DNS;
- Виртуализация: LXC;
- Инструменты автоматизации: Ansible
- VCS: Git, администрирование Gitlab;
- Web сервисы: Apache, Nginx;
- Базы данных: MySQL (репликация), Postgresql;
- Опыт написания скриптов Shell, Python;
- Опыт работы с IPtables;
- Мониторинг: Zabbix;
- Linux Debian/ Ubuntu.

Плюсом будет:
- Опыт работы с файловой системой ZFS 2;
- AWS Amazon EC2;

Основные задачи:
- автоматизация и внедрение проессов;
- развитие и поддержка инфраструктуры отдела;
- осуществление мониторинга.

Предлагаем Вам:
- Официальное трудоустройство;
- Гибкий график 8/9/10:00/11:00 - 17/18/19:00/20:00;
- Конкурентный уровень заработной платы;
- Комфортный офис с игровой зоной, безлимитными фруктами и снеками;
- Стабильное рабочее место, сплоченная команда;
- Курсы английского языка в офисе (за счет компании);
- Пятница - сокращенный день;
- Дружественную атмосферу и классные корпоративы

About Glovo

About Glovo:

We’re a Barcelona-based startup and the fastest-growing delivery player in Europe, Hispanic America and Africa. With food at the core of the business, Glovo delivers any product within your city at any time of day. We currently deliver over +40M annual orders and operate in 26 countries, and in 248 cities.

Our vision and ambition are not only to make everything immediately available in your city but it is also to offer our employees the job of their lives. A job where you'll be challenged and have the most fun working in through tech-enabled experiences.

Company website:

The job ad is no longer active

Look at the current jobs DevOps Kyiv→