Junior Angular Developer (offline)

Необходимые навыки
— Angular 9
— NgRx / RxJS
— HTML, CSS, Scss
— Strong knowledge of OOP
— REST API
— SVN or Git
— English from pre-intermediate
— at least 6 months commercial experience

Будет плюсом
— Experience with unit Testing (Mocha, Chai) and TDD
— Basic knowledge of SQL (Oracle or Postgres)
— Knowledge of using WebSocket

Предлагаем
— Office near Naukova (only office work)
— Annual paid vacations (20 working days) and 10 days sick leave;
— Medical insurance;
— Fruit Mondays, Pizza Friday
— Work from office

Обязанности
— Development app from scratch (trading platform)
— In parallel with that, developing of an ongoing application for trading platform administration
— Able to coordinate work/collaborate with other teams.

About Quod Financial Ukraine

Quod Financial — це постачальник торгових технологій OMS/EMS, що спеціалізується на автоматизації та інноваціях і спеціалізується на програмному забезпеченні та послугах, таких як алгоритмічна торгівля, інтелектуальна маршрутизація ордерів та інтерналізація ліквідності. Quod використовує свою керовану даними архітектуру для підтримки вимог ринків електронної торгівлі, поєднуючи інструменти прийняття рішень із підтримкою AI/ML та динамічний доступ до ринку з підходом до розгортання без переривання роботи.
Для отримання додаткової інформації відвідайте: www.quodfinancial.com

DOU company page:

Job unpublished on 1 December 2021

Look at the current jobs JavaScript / Front-End Kharkiv→