IT Lead Generator (offline)

Необхідні навички:
- Англійська B2 або вище;
- Можливість писати індивідуальні та емпатичні повідомлення для потенційних клієнтів;
- Сильні дослідницькі навички. Відпрацювання різних технік із LinkedIn, CrunchBase, Quora тощо;
- Здатність виконувати повторювані дослідницькі завдання;
- Самомотивований;
- Відмінні організаційні навички та навички визначення пріоритетів;
- Розуміння ІТ-бізнесу та потреб клієнтів;
- Вміння ефективно розпоряджатися своїм часом.

Буде плюсом:
- Досвід роботи в IT-продажах;
- Німецька мова;
- Досвід роботи з UpWork/Linkedin або іншими ІТ-каналами продажу.

Обов'язки:
- Джерело веде за допомогою різноманітних інструментів пошуку;
- Оновлювати та підтримувати базу даних Lead;
- Кваліфікація лідера, сегментація та профілювання;
- Досягніть або перевищте щоденні квоти для створення нових потенційних клієнтів. Слідкуйте за потенційними клієнтами та проводите дослідження для визначення потенційних потенційних клієнтів;
- Готуйте та аналізуйте звіти про продажі та інформаційні панелі.
- Організація зустрічі.

Ми пропонуємо:
- Бюджет освіти;
- Команда з хорошим почуттям гумору;
- Регулярний перегляд заробітної плати;
- Оплачувана відпустка 20 робочих днів на рік;
- Оплачуваний лікарняний 5 днів на рік;
- Складні завдання з чудовою можливістю підвищити рівень своїх навичок.

Required Skills:
- English B2 or higher;
- Ability to write customized and empathic messages to leads;
- Strong research skills. Practicing different techniques with LinkedIn, CrunchBase, Quora, etc;
- Ability to perform repetitive research tasks;
- Self-motivated;
- Excellent organizational and prioritization skills;
- Understanding of IT business and customers' needs;
- Ability to manage your time effectively.

Will be a plus:
- Experience in IT Sales;
- German language;
- Experience with UpWork/Linkedin or other IT Sales channels.

Responsibilities:
- Source leads through a variety of search tools;
- Update and maintain the Lead database;
- Lead qualification, segmentation, and profiling;
- Achieve or exceed daily quotas for generating new leads. Follow up on leads and conduct research to identify potential prospects;
- Prepare and analyze sales pipeline reports and dashboards;
- Meeting setup.

We offer:
- Education budget;
- Team with a good sense of humor;
- Regular salary revisions;
- Paid vacation of 20 working days a year;
- Paid sick leave 5 days a year;
- Challenging tasks with a great opportunity to level up your skills.

Про компанію Voypost:
У Voypost ми допомагаємо стартапам та невеликим бізнесам розробляти продукти. На ринку вже два роки і на даному етапі займаємося активним зростанням, тому нудьгувати не доведеться.

Сайт компанії:

Сторінка компанії на DOU:

About Voypost

Voypost is a Berlin-based Software Development and Staff Augmentation company that helps organizations design and build the right digital solutions and products with the right people.

Since 2019, we at Voypost:
— Design, build, and scale digital products and solutions for companies of any size.
— Augment teams with rigorously vetted software engineers and product designers.
— Supply companies with multi-disciplinary dedicated teams tailored for specific use-cases.

Our history:
— Founded in 2018 as a B2C product startup ourselves, we pivoted multiple times and, by 2019, established a service to assist other startups in MVP development.
— Throughout our journey, we’ve expanded our services to include Staff Augmentation, Dedicated Teams, and Product Discovery.
— Now we have a team of 55 professionals and have delivered 50+ projects.

Our stack:
— Web/Frontend: JavaScript/TypeScript, React.js (+NextJS), VueJS, Angular
— Mobile/iOS/Android/Desktop: React Native, Dart (Flutter), Swift, Kotlin, Electron
— Backend: NodeJS (+Express, +NestJS), GoLang, Python (+Django), Java, PHP (+Laravel), С/С++, C#/.NET, Ruby (+Ruby on Rails)
— Databases/Storages: PostgreSQL, MongoDB, Redis, Elasticsearch
— DevOps: Docker, Kubernetes, Terraform, CircleCI, RabbitMQ
— Cloud: AWS, GCP, Azure
— Serverless: Firebase, Supabase, Amplify
— AI Automation: Open AI, Zapier, Make.com, RPA, Botpress, TensorFlow
— Testing: Jest, Cypress, Detox, Selenium
— Headless CMS: Strapi, Contentful, Prismic, Sanity.io, Ghost

Job unpublished on 23 January 2023

Look at the current jobs Sales →