Системный администратор/Sysadmin (offline)

Требования:

• Опыт администрирования не менее 2 лет;
• Linux/Unix administration;
• Networking(Ethernet, TCP/IP, IP Routing, IpSec, VPN, VLAN DNS);
• Hardware;
• Virtualization (Proxmox , VMWare ESXi, Hyper-V, KVM);
• Windows Server, Active Directory;

Обязанности:
• Установка и настройка рабочих мест;
• Инсталляция и настройка служб\сервисов;
• Поддержка пользователей;
• Мониторинг и контроль автоматизированных процессов;
• Написание документации;

Будет плюсом:
Желательные требования к специалисту
• Mail servers (Exim, Postfix, MS Exchange);
• Apache, Nginx, MySQL;
• VoiceIP and Fixed telephony;
• Monitoring services (Zabbix, Grafana).

We offer:
- Paid vacation (28 calendar days);
- Paid sick leave and 3 days of sick leave per year without doctor’s approval/ letter;
- English language courses (50% is paid by the company);
- Sports activities (partly paid by the company);
- Seminars, advanced training, internal training for employees are paid by the company;
- Free car parking and locked bike parking;
- Corporate parties, weekends parties, kayaking trips, general celebrations within the company.

About

Компанія Телесенс має 20-ти річний досвід роботи на IT ринку України, пропонує цікаву творчу роботу в товаристві професіоналів, гідну заробітну плату, можливість навчання та сертифікації, різносторонні соціальні програми для співробітників: комфортні умови праці в сучасному офісі, компенсаційні програми в різноманітних направленнях, корпоративні заходи, 28 днів оплачуваної відпустки, оплачуваний лікарняний лист.

Job unpublished on 11 February 2021

Look at the current jobs Sysadmin Kharkiv→