Senior Python Developer (offline)

Обов'язки:
 Управління командою розробки
 Контроль back log завдань
 Постановка завдань команді та контроль виконання, вміння працювати з запереченнями
 Розробка дизайну рішень, планування та контроль дотримання архітектури проекту
 Розробка програмних рішень для проекту
 Code review команди Python розробників
 Консультування команди DevOps щодо налаштування CI/CD середовищ проекту
 Грумінг user stories, технічна експертиза FD
 Розвиток компетенцій команди Python розробників на проекті

Вимоги:
 Досвід керування командою від 2-х років
 Лідерські якості і досвід підбору та управління командою
 Розробка production-ready застосунків з використанням наступного
техногологічного стеку: Linux, Docker, Python 3, MsSql, RabbitMQ, Redis, Flask, SqlAlchemy, pandas, мікросервісні архітектури
 Вміння просто і зрозуміло пояснювати технічні рішення не технічним членам команди

About Human Factor Company

Main branches of activities: search of executive and functional managers in various sectors of economy (Executive Search) from 2001, center of development (Coaching) from 2008, and assessment center (Assessment) from 2010;
80% of out clients turn to us again;

More than 50% are our loyal customers since 2001;

From 2010 we work in exclusive partnership with Saville Consulting (UK) – worldwide leader in creation of personnel assessment tools;

Our consultants are the only assessment specialists in Ukraine that are certified by British psychological society (BPS);

617 accomplished top-manager executive search projects, including search of Chief Executive Officers and strategic managers;

95% of recommended candidates are successful on their jobs and produce the results they were expected to.

Company website:
humanfactor.com.ua

Job unpublished on 27 November 2020

Look at the current jobs Python Kyiv→