Manual QA Engineer (offline)

Требования
2+ лет опыта мануального тестирования веб-приложений
Опыт тестирования REST API
Знание SQL DB (queries);
Опыт написания документации (Requirements, Test Plan, Test Cases, Test Report)
Сильные аналитические и коммуникациюнные способности
Хорошие способности решать проблемы и сильная страсть к изучению новых технологий
Понимание гибких процессов тестирования
Понимание клиент-серверной архитектуры

Обязанности

Будет плюсом
Опыт работы в финтех
Опыт работы с ELK
Опыт работы с CI/CD

Условия работы
Годную и своевременную оплату труда
Профессиональный рост
Хардкорные проекты и задачи
Нескучные трудовые будни
Гибкий 8-ми часовой график
Офис в 5 мин от м. КПИ (фото: http://bit.ly/2w5sy3j)
Бесплатные уроки английского
Unlimited Coffee Respawn!

Мы не ищем сотрудников, мы ищем единомышленников!

About Corefy

Corefy embraces a culture of continuous learning, bringing our ideas to life, and, of course, proudly #StandWithUkraine! At Corefy, we've created a space where synergy among people, our product, and clients inspires innovative solutions. We are passionate about everyone contributing to shaping the future in the Fintech world alongside Corefy.

With a team exceeding 100 experts, we are dedicated to crafting high-load Ukrainian Fintech products. It's challenging, motivating, and full of drive. We aspire to implement cutting-edge technologies and set trends in our industry. Our goal is to become the number one payment orchestration platform in the global market.

DOU company page:

Job unpublished on 27 April 2020

Look at the current jobs QA Manual Kyiv→